Atatürk Havalimanı karıştı

Erdoğan, 29 Mayıs’ta Atatürk Havalimanı’nda fidan dikeceğini ve Millet Bahçesi’nin temelini atacağını açıkladı lakin Mülki Yönetim Amirliği ilgili ünitelere gönderdiği yazıda, “Proje alanının etraf güvenlik önlemlerinin şimdi alınmamış olması nedeni ile kara-hava tarafı ayırımına ait düzenleme yapılamamıştır. Merasim alanı ile ilgili de gerekli kaideler oluşmadığından rastgele bir karar alınamamıştır” dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, “İnşallah 29 Mayıs’ı da – Bay Kemal istersen sen de gel – Atatürk Havalimanı’nda kutlayacağız. Sen bu türlü 700 kişiyi falan topla oraya götür, orada mahzurlar kurmaya çalış. Boşuna uğraşıyorsun. Fakat biz orada 29 Mayıs İstanbul’un fethini kutlayacağız. O gün de ağacı dikeceğiz ve bahçenin temelini de inşallah atacağız” dedi.  Bu açıklamanın akabinde Atatürk Havalimanı’nda inanılmaz bir hareketlilik yaşanmaya başladı.

Yaklaşık bir hafta evvel Atatürk Havalimanı’na giren ve epeyce ağır hareket eden Yapı ve Yapı firmasına ilişkin çok sayıda iş makinesi ve kamyonlar ağır bir faaliyet içine girdi.

ERDOĞAN’IN UÇAK FİLOSU TAŞINDI 

Atatürk Havalimanı apronunda park halinde bulunan Cumhurbaşkanlığı’na ilişkin VIP filoda yer alan 16 uçak, İstanbul Havalimanı ve Ankara’ya gönderildi. Merasimlerin yapılacağı gün Atatürk Havalimanı iniş ve kalkış trafiğine kapatılacağı bildirildi.

VALİLİK: KARAR ALAMIYORUZ

Bu ortada İstanbul Valiliği Atatürk Havalimanı Mülki Yönetim Amirliği’nden “Güvenlik Tedbirleri” başlığıyla ilgili ünitelere çabuk kaydıyla bir bilgilendirme yazısı gönderildi. Vali ismine Bakırköy Kaymakamı Nazmi Günlü imzasını taşıyan yazıda Atatürk Havalimanı’nda işlerin karıştığı ortaya çıktı.

Valiliğin ilgili ünitelere gönderdiği yazıda, “Millet Bahçesi Projesi’nin imaline başlanmış, proje alanının etraf güvenlik önlemlerinin şimdi alınmamış olması nedeni ile kara-hava tarafı ayırımına ait düzenleme yapılamamıştır. Merasim alanı ile ilgili de gerekli kurallar oluşmadığından rastgele bir karar alınamamıştır” denildi.

İşte Atatürk Havalimanı Mülki Yönetim Amirliği tarafından ilgili ünitelere gönderilen o yazının tamamı: 

  • 9-12 Haziran 2022 tarihleri ortasında ETNOSPOR etkinliklerinin havalimanımızda yapılacağı bildirilmiş ve aktifliklerin yapılacağı alanın hava tarafından çıkarılarak, kara tarafına dahil edilmesine ait 11 Mayıs 2022 tarihinde yapılan Güvenlik Kurulu Kararı alınmış olup, ilgililere bildirilmiştir.
  • Devir içerisinde Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca havalimanımızda yapılması planlanan Millet Bahçesi Projesi’nin üretimine başlanmış, proje alanının etraf güvenlik önlemlerinin şimdi alınmamış olması nedeni ile kara-hava tarafı ayırımına ait düzenleme yapılamamıştır.
  • 29 Mayıs 2022 günü İstanbul’un fethinin 569. yıldönümü kutlama aktiflikleri ve Millet Bahçesi temel atma merasimlerinin havalimanımızda yapılacağı bildirilmiş olup, merasim alanı ile ilgili de gerekli kaideler oluşmadığından rastgele bir karar alınamamıştır.
  • Aktiflik, merasim hazırlıkları ve inşaat çalışmalarına başlanan havalimanımızda hala sivil havacılık faaliyetleri devam etmektedir. Kelam konusu alanlarda ulusal ve memleketler arası standartlarda fiziki güvenlik önlemleri alınıncaya kadar mevcut işçi ve araç imkanları ile önlem alınması kıymet arz etmektedir.
  • DHMİ Başmüdürlüğü özel güvenlik takımları tarafından 24 saat temeline nazaran önlemlerin planlanması, alınacak önlemlere Havalimanı Emniyet Şube Müdürlüğünce takviye verilmesi, üniteler ortası uyumun aksaksız olarak sağlanması için, bilgi ve gereğini arz ve rica ederim.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.