Arıtılmış atık su kullanımında teşvik oranı artıyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ileri arıtma teknikleri ile arıtılmış atık suyu tekrar kullanan kuruluşlara yüzde 100’e varan geri ödeme imkanı sağlanacağını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, arıtılmış atık suyunu tekrar kullanan tesislerin, atık su arıtma tesisi güç teşviki kapsamında desteklenmesine yönelik yeni düzenlemeler getirildiği söz edildi.

Çevre Kanunu ve Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un, geçen hafta Meclis’te kabul edildiği anımsatılan açıklamada, 2872 sayılı Etraf Kanunu’nun 29. hususunun üçüncü fıkrasında bir dizi değişiklik gerçekleştirildiği vurgulandı.

Mevcut uygulamada, tesislerin bir evvelki yıl atık su arıtma tesislerinde kullandığı ve ödemesini yaptığı elektrik faturalarını bakanlığa ibraz edebildiği ve tesislere yüzde 50’sine kadar geri ödeme yapıldığı hatırlatılan açıklamada, bu kapsamda 2011-2021 ortasında toplamda yaklaşık 793 milyon lira geri ödeme yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, “Kanunda yapılan değişiklikle teşvikin kapsamı 2 katına kadar çıkarıldı. Atık su arıtma tesislerinde uygulanan yüzde 50’sine kadar geri ödeme oranı, ileri arıtma teknikleri ile arıtılmış atık suyu tekrar kullanan kuruluşlara, tekrar kullanım oranına nazaran yüzde yüze kadar teşvik verilebilecek.” bilgisine yer verildi.

“Halihazırda ülkemizin kullanılabilir su potansiyeli 112 milyar metreküp”

Küresel iklim değişikliğinin en çok etkileyeceği doğal kaynaklardan birinin su kaynakları olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Halihazırda ülkemizin kullanılabilir su potansiyeli 112 milyar metreküp olup, kişi başı yaklaşık 1400 metreküp civarındadır. Ülkemizde süratli nüfus artışına bağlı olarak artan su muhtaçlığı, kuraklık, gelişen sanayi ve ziraî faaliyetlere paralel olarak ortaya çıkan çok su kullanımı sebepleriyle yüzeysel su kaynaklarının azalması ve yer altı su rezervlerindeki düşüşler ile kirlilik oluşumu kaynaklı problemler nedeniyle ülkemizin de yakın gelecekte su kasveti çeken ülkeler ortasında yer alacağı düşünülmektedir. Bu nedenle, atık su geri kazanım ve kullanımının kıymeti bir kat daha artmıştır. Arıtılmış atık su, peyzaj ve ziraî sulama, endüstriyel kullanım, yer altı suyu besleme, rekreasyonel kullanımlar, evsel ve endüstriyel uygulamalar üzere birçok alanda tekrar kullanılabilmektedir.

Atık suları da alternatif bir su kaynağı olarak pahalandıran Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, ‘döngüsel ekonomi’ prensipleri doğrultusunda su kullanımını azaltmak, oluşan atık suları arıtarak tekrar kullanmak ve bu sayede su kaynaklarının korunmasını sağlamayı öncelikli amaçları ortasına almaktadır.”

“Atık suların tekrar kullanım oranının 2023’te yüzde 5’e çıkarılması hedefleniyor

Atık suların alternatif bir su kaynağı olduğu yaklaşımı ve “döngüsel ekonomi” prensipleri çerçevesinde planlamalar yapıldığı belirtilen açıklamada, “Arıtılmış atık suların tekrar kullanımı sağlanarak su kaynaklarının üzerindeki kullanım baskısının azaltılması için arıtılmış atık suların tekrar kullanım oranının arttırılması gayesiyle halihazırda yüzde 3,55 olan ülke genelinde arıtılmış atık suların tekrar kullanım oranının, 2023’te yüzde 5’e, 2030’da ise yüzde 15’e çıkarılması hedeflenmektedir.” tabirine yer verildi.

Açıklamada, Avrupa Yeşil Mutabakatı doğrultusunda, pak üretim çalışmaları kapsamında, Türkiye’deki sanayi tesislerinde tüketilen suyun azaltılması, mümkün olan her durumda arıtılmış atık suların kullanımının yaygınlaştırılmasının da öncelikli çalışmalar ortasında olduğunun altı çizildi.

KAYNAK: AA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.