Almanya’da toplumsal medyadan yapılan ‘nefret söylemi’ paylaşımlarına operasyon

Almanya’da internet üzerinden “nefret söylemlerini” paylaşanlara karşı ülke genelinde operasyon düzenlendi.

15 eyalette arama

Rheinland-Pfalz Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, internetten nefret telaffuzlarını paylaştığı tespit edilen bireylere yönelik 15 eyalette aramaların yapıldığı belirtildi.

Rheinland-Pfalz eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz’in ocak sonuna Kusel beldesinde iki polisin öldürülmesinin akabinde internet üzerinden nefret telaffuzlarının paylaşılması üzerine “nefret söylemi” isimli bir soruşturma grubunu kurduğu aktarıldı.

150 kişi tespit edildi

AA’da yer alan habere nazaran açıklamada, bu soruşturma kapsamında 150 kişinin internet üzerinden nefret telaffuzunda bulunduğunun tespit edildiği bildirildi.

Federal Hata Dairesi (BKA) Lider Yardımcısı Jürgen Bauer, Mainz kentinde düzenlenen basın toplantısında, bu bağlamada takip edilen 1700 ipucundan 536 yorum ve 306 beğeninin Koblenz Başsavcılığı tarafından hata kapsamına girdiği formunda değerlendirdiğini söyledi.

Bauer, 150 kişinin yarısının kimliğinin tespit edildiğini belirterek, yapılan paylaşımların ekran imgelerinin alındığını, akabinde toplumsal medya hesaplarının incelendiği ve internet hizmeti veren şirketlerle irtibata geçilerek kimliklerin belirlendiğini kaydetti.

Şirketlerin kimi bireylerle ilgili bilgi vermediğini lisana getiren Bauer, lakin soruşturmanın sürdüğünü aktardı.

Kanıt toplamak için meskenlerde arama yapılıyor

Rheinland-Pfalz Eyaleti Kabahat Dairesi (LKA) Lider Yardımcısı Achim Füssel de, soruşturma çerçevesinde internet üzerinden paylaşılan 1700 ipucunun takip edildiğini belirterek bugün ispatların toplanması gayesiyle konutlarda aramaların yapıldığını söyledi.

Füssel, aramalarda yüklü olarak cep telefonlarına, dizüstü bilgisayarlara ve bilgi taşıyıcılara el konulduğu bilgisini paylaştı.

Kullanıcıların çoğunluğu 21 ila 40 yaş ortası erkek

Nefret telaffuzlarının birçoklarının Facebook üzerinden yapıldığını aktaran Füssel, şüphelilerin yüzde 90’ının erkek ve çoğunluğunun 21 ila 40 yaşında olduğunu kaydetti.

Rheinland-Pfalz eyaleti İçişleri Bakanı Lewentz de yapılan bu aramalarla devletin kendisini savunduğunu ve iğrenç hakaretlere tahammül etmeyeceğini gösterdiğini belirtti.

Lewentz, nefret ve kışkırtıcılığa karşı harekete geçtiklerini belirterek, “Bugün yapılan aramalar son olmayacak.” ifadesini kullandı.

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.