Almanya, Ukrayna’ya sağladığı askeri gerecin listesini açıkladı

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana birinci sefer Ukrayna’ya verdikleri askeri gerecin listesini duyurdu.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’ya saldırısını dönüm noktası olarak nitelendiren Hebestreit, Almanya’nın bundan birkaç gün sonra Ukrayna’nın yasal savunma hakkı ve savunma kabiliyeti için askeri takviye vermeye karar verdiğini tabir etti.

Hebestreit, Ukrayna’nın muhtaçlık duyduğu sürece bu dayanağın devam edeceğini vurguladı.

Alman hükümetinin, artık askeri alanda verdiği takviyesi açıklama prosedürünü ABD üzere en yakın müttefiklerin uygulamasına uyarlama kararı verdiğini belirten Hebestreit, 21 Haziran 2022’den itibaren Alman hükümetinin Ukrayna’ya sağladığı ve sağlayacağı askeri dayanağın www.bundesregierung.de/lieferungen-ukraine internet sayfasında yer alacağını kaydetti.

Hebestreit, bu listenin sistemli bir formda güncelleneceği bilgisini de paylaştı.

Almanya şimdiye kadar Ukrayna’ya sağladığı kimi silahları açıklamıştı.

Listede, Almanya’nın 500 Stinger füzesi, 100 bin el bombası, 100 makineli tüfek, 16 milyon mermi, 23 bin kask, 178 araç, 1 sahra hastanesi ve 1200 hasta yatağı üzere çeşitli silah ve materyalleri Ukrayna’ya gönderdiği yer alıyor.

Almanya gelecekte de zırhlı araçlar, kasklar, uzaktan yönlendirilen mayın temizleme araçları, çok namlulu roketatar, Gepard tipi uçaksavar tank ile mühimmat, Iris-T hava savunma sistemi üzere silah ve malzemeyi Ukrayna’ya sağlamayı planlıyor.

Şimdiye kadar bu liste kamuoyuyla paylaşılmıyordu. Alman hükümeti daha evvel Ukrayna’ya kâfi formda silah vermemekle de eleştiriliyordu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.