AKP’li Üsküdar Belediyesi bir cemaatin daha yolunu açıyor

İstanbul’daki AKP’li Üsküdar Belediyesi bir cemaatin talebini daha geri çevirmedi. AKP’li belediye Erenköy Cemaati’yle ilişkili bir dernekle protokol imzalayacak. Üsküdar Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı toplantısında, Darülhadis İlim, Kültür, Araştırma ve Yardımlaşama Derneği ile protokol imzalanması için AKP’li Belediye Lideri Hilmi Türkmen’e yetki verilmesi istendi. Teklifte, derneğin 15 Haziran tarihinde belediyeye başvurarak Validei Atik Mahallesi’nde yer alan taşınmazı toplumsal ve kültürel hedeflerle kullanmak üzere kullanmak için 10 yıl mühletle işbirliği protokolü imzalamak istediği söz edildi.

Derneğin kullanmak istediği taşınmazı da AKP’li Üsküdar Belediyesi’nin 2010 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden onarımını yapma karşılığında kiralandığı açıklandı.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran, CHP kümenin ret oylarına rağmen AKP’li ve MHP’li meclis üyelerinin oy çoğunluyla AKP’li Belediye Lideri Hilmi Türkmen’e dernekle protokol imzalama yetkisi verildi. CHP’li Meclis Üyesi Aziz Yağmur ise “Bu derneğin kamuya faydalı bir iş yapacağı kanaatinde değiliz” diye reaksiyon gösterdi.

TOPBAŞ’I ÖVGÜYLE ANLATTILAR

Söz konusu derneğin internet sitesinde de hayli dikkat cazibeli bilgiler yer alıyor. Derneğin internet sitesinde “Dârülhadis’in bugün yirmi yılı aşan tarihinde pek çok ismin katkısı var. Lakin bunlar içerisinde iki isim özel olarak anılmayı hak ediyor. Birincisi en güç vakitlerimizde bizi hem madden hem de manen desteleyen sayın Osman Nuri Topbaş hoca efendidir…” sözleriyle Osman Nuri Topbaş’tan övgüyle bahsedildiği görülüyor. Derneğin sitesinde bu biçimde bahsedilen Topbaş ise Erenköy Cemaati’nin başkanı.

Üsküdar Belediye Meclisi’nin CHP Küme Başkanvekili Doğan Monopol de BirGün’e yaptığı açıklamada, “Darülhadis Derneği ile Üsküdar Belediyesi ortasında protokol imzalanacak. Belediye aslında TÜRGEV ve Ensar vakfı üzere vakıflara daima tahsisler yapıyordu. Belediye yöneticileri bize ‘Siz belediyemizin sivil toplum örgütlerini desteklenmesine karşısınız’ diyor. Biz ise onlara ‘Aynı muameleyi geçmişte FETÖ’ye de yaptınız hem sizin başınıza hem ülkenin başına bela oldular diyoruz. Sivil toplum örgütlerinin devlet bağımsız olması lazım. Devletin desteklememesi lazım” diye konuştu.

BORCA KARŞILIK ARAZİ

Belediye meclisinin tartışma yaratan bir öbür gündemi de belediyeye ilişkin birtakım taşınmazların Maliye Hazinesi’ne devranına ait husus oldu. Meclis’e getirilen teklifle, mülkiyeti belediyeye ilişkin olan kimi taşınmazların, belediye iştiraki Üsküdar Belediyesi Peronel A.Ş.’nin vergi borçlarının silinmesi için Maliye Hazinesi’ne devredileceği belirtildi.

Bu teklifte yeniden CHP kümesinin ret oyuna karşı AKP’li ve MHP’li meclis üyelerini oyçokluğuyla kabul edildi. CHP’li meclis üyeleri teklife, “Paranız olmasına karşın SSK borçlarını ödemeyin belediyenin gayrimenkullerini heba ediyorsunuz. Hangi taşınmazların periyodu için yetki istediğiniz bile aşikâr değil” diye reaksiyon gösterdi.

TİCARET ALANINI SATACAKLAR

Bayrampaşa Belediye Meclisi’nin de Temmuz ayı oturumunda sert tartışmalar yaşandı. Mecliste, Yıldırım Mahallesi Ali Fuat Başgil Caddesi üzerindeki 134 bin metrekarelik büyüklüğündeki belediyeye ilişkin yerin satışı için yetki istendi. İmar planlarında ticaret alanı olarak belirlenen yerin satışı için getirilen teklif CHP’li meclis üyelerinin ret oylarına rağmen AKP’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Bayrampaşa Belediye Meclisi’nin CHP Küme Başkanvekili Atilla İhtimam de yaptığı açıklamada, “Söz konusu alan kreş veyahut kütüphane olabilirdi. Yerin yanındaki alanlardan biri kamulaştırılıp mahallenin göbeğinde halka hizmet sunulabilecek daha geniş bir yapı yapılabilirdi. Lakin bunların hiçbiri konuşulmadan arazinin satılmasına karar verilmesini hakikat bulmuyoruz” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.