ABD’nin yeni Ankara Büyükelçiliği’nde vize kapasitesi artırıldı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin yeni yerleşkesinde vize süreçleri, 1 Eylül’den itibaren başlayacak. Konsolosluk İşleri Kısmından Elçi Müsteşar/Başkonsolos Jayne Howell, vize süreçlerinin hızlandırılması için yeni yerleşkede kapasiteyi artırdıklarını söyledi. Howell, “Vize başvurusu için 1 yıllık bekleme mühleti gereğince âlâ bir mühlet değil elbette. Biz de bu hususta her gün mümkün olduğunca çok yenilik getirmek ve bekleme müddetlerini azaltmak için olabildiğince çok çalışmaktayız” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, faaliyetlerini artık üretimi tamamlanan Çukurambar’da bulunan yeni hizmet binasında sürdürecek. Evvelki gün resmi açılışı yapılan büyükelçilik yerleşkesinin konsolosluk hizmetleri binası, basın mensuplarına tanıtıldı.

ABD Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk İşleri Bölümü’nden Elçi Müsteşar/Başkonsolos Jayne Howell, vize müracaatlarının alındığı alanları basın mensuplarına gezdirerek bilgi verdi. Vize müracaatına gelen bireylerin beklemesi için düzenlenen alanı anlatan Howell, öteki büyükelçilikteki küçük bekleme alanlarının yeni binada büyük ve konforlu olmasına kıymet gösterdiklerini vurguladı. Müracaatların yapıldığı alana giriş yolunda kullanılan mermerlerin Türk mermeri olduğunu söyleyen Howell, girişte ise Ukraynalı ve Kanadalı 2 dizayncı tarafından Anadolu ile Türk motifleri kullanılarak geliştirilen kıymetli eser bulunduğunu kaydetti.

“AMACIMIZ VİZE ALIMLARINI ARTIRMAK”

Howell, vize süreçleri için oluşturulan alanda daha yeterli süreç yapabileceklerini söyleyerek, “Vize süreçlerinin gerçekleştirildiği kısım, başkasına nazaran çok daha geniş. Burada daha güzel bir biçimde süreç yapmayı düşünüyoruz. Mümkün epey son teknolojiden yararlanmaya çalıştık. Bilhassa ses sisteminde, sesi tutan bir sistem kelam konusu. Burada, vize müracaatları ve vize alımlarını mümkün olduğu kadar artırmak, tıpkı anda yapılan vize süreçlerinin sayısını da artırmak bizim için değerli bir gaye olacak” dedi.

“1 YIL BEKLEME MÜDDETİ ÂLÂ DEĞİL”

Howell, basın mensuplarının, Türk vatandaşlarının yaşadığı vize sıkıntılarına ait sorularını da cevapladı. Howell, insanların bilhassa vize müracaatları için uzun bekleme müddetlerinden ötürü hayal kırıklığı yaşadıklarını düşündüğünü ve bunu anladığını belirterek, şunları kaydetti: 

“Vize başvurusu için 1 yıllık bekleme müddeti gereğince yeterli bir müddet değil elbette. Biz de bu mevzuda her gün mümkün olduğunca çok yenilik getirmek ve bekleme müddetlerini azaltmak için olabildiğince çok çalışmaktayız. Birçok Türk vatandaşı üzere bizler de pandemi sırasında biriken muazzam bir iş yükünün üstesinden gelmeye çalışıyoruz. Bu talebi karşılamak için kaynaklarımızı nasıl kullanacağımızı tespit etmeye çalışıyoruz. Bu yeni hizmet binası bizim için heyecan verici bir kaynak. Bu sayede süreç sayımızı da artırıyoruz. İnsanların vizelerini mülakat muafiyeti yoluyla yenileme haklarını da önemli oranda artırmış bulunuyoruz. Düzenlendiği müddetin tamamında geçerli olan ve mühleti son 4 yıl içinde dolan bir vizeye sahip olan şahıslar, vizelerini posta yoluyla yenileyebilirler. Bunu da internet sitemize girerek ve randevu alarak gerçekleştirebilirler. Bu teknikle vize almak için uygun görülmeleri halinde otomatik olarak yönlendirilecekler. Bu uygulamalar vize memuru başına düşen süreç sayısının da artmasını sağladı. İçinde bulunduğumuz 2022 yılında bugüne kadar İstanbul’daki çalışma arkadaşlarımın, pandemi öncesinde Ankara ile İstanbul’un birlikte gerçekleştirdiği sayıda vize sürecini tek başlarına gerçekleştirdiğini söylemekten büyük bir gurur duyuyorum. Biz de artık Ankara’ya ek kapasite sağlıyoruz ve daha evvelki devirlerden çok daha fazlasını yapabileceğiz.” 

“İLK MÜRACAAT SAHİPLERİ YARIN GELECEK”

Howell, bekleme mühletleri ve şikayetlerin yalnızca Türkiye’ye mahsus olup olmadığına ait de “Ne yazık ki bu global bir sorun. Zira pandemi her yerde görüldü. Zira tüm ülkelerde kapanmalar ve karantinalar oldu. Zira seyahat edemedik, dünya genelinde birçok büyükelçiliğimizde kaynak eksikliğiyle karşılaştık ve müracaat sahiplerinden ve müşterilerden gelen ve bizleri bekleyen büyük bir iş yığılması kelam konusu. Münasebetiyle bu global bir problem. Yarın başlayacağız. Çok heyecanlıyım. Bu ay çalışmalarımızı artırıyoruz ve 1 Ekim prestijiyle tam kapasiteyle çalışıyor olacağız. Lakin birinci müracaat sahipleri yarın gelecek” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.