ABD’den Avrupa’ya güç dayanağı: Dostlarımızı kışın soğukta bırakmayacağız

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’deki NATO karargahında Kuzey Atlantik Kurulu toplantısına katıldı.

Anthony Blinken, Ukrayna‘ya ABD takviyesinin süreceğini, son olarak 2,2 milyar dolar yardım açıkladıklarını hatırlattı.

Blinken, “Rusya’nın saldırganlığını bitirmenin tek yolu diplomasidir lakin şu anda diplomasi yürütebileceğime dair bir işareti Rusya’dan göremiyoruz. Fakat bunun vakti geldiğinde Ukrayna en güçlü durumunda olmalı” dedi.

Blinken, Ukrayna ordusunun son günlerde Rus güçlerine karşı önemli kazanımlar elde ettiğini, Rus ordusunun moralinin bozuk olduğunu belirterek, “Bazı Rus askerleri nereye gönderildiğini bile bilmeden cepheye gidiyor” diye konuştu.

Blinken ayrıyeten, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle Rus iktisadının kötüleştiği ve ülkenin büyük bir bedel ödediği görüşünü lisana getirdi.

‘SOĞUKTA BIRAKMAYACAĞIZ’

Blinken, Avrupa’nın güç problemine da değinerek, “Kremlin’in saldırganlığına karşı durmanın maliyeti yüksek. Lakin boyun eğmenin maliyeti daha yüksek olacaktır” tabirini kullandı.

Blinken, Avrupa’da güç maliyetlerinin arttığını, birçok kişinin bu kış meskenini ısıtmakta zorlanacağını belirterek “Avrupalı dostlarımızı kışın soğukta bırakmayacağız” dedi.

‘RUSYA DURURSA BARIŞ OLUR’

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de “Ukrayna’daki savaş kritik bir kademeye giriyor” değerlendirmesinde bulundu.

Jens Stoltenberg, Ukrayna kuvvetlerinin Moskova’nın Donbas‘taki saldırısını püskürtmeyi başardığını aktararak, son birkaç gün içinde hem güneyde hem doğuda ilerleme görüldüğünü söyledi.

Stoltenberg ayrıyeten, “Rusya savaşmayı bırakırsa barış olur. Ukrayna savaşmayı bırakırsa bağımsız bir ulus olarak varlığı sona erer” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.