7 kişinin kazada öldüğü sürücü: Treni rayların üzerinde fark ettim

Tekirdağ’ın Ergene ilçesinde yük treninin çarptığı minibüste 7 kişinin öldüğü kazayla ilgili toplam 165 yıl mahpus istemiyle yargılanmasına başlanan sürücü Bilal Küllü (51), “Rayların üzerine geldiğimde treni fark ettim. Ondan sonrasını hatırlamıyorum” dedi.

Ergene’nin Velimeşe Mahallesi’nde, 4 Eylül 2021 sabahı Kapıkule-Halkalı seferini yapan yük treni, hemzemin geçitte kapalı bariyerlerin ortasından geçmeye çalışan Bilal Küllü’nün kullandığı 59 ADJ 755 plakalı fabrika emekçilerini taşıyan minibüse çarptı.

Kazada Suzan Aksoy, eşi Halil Aksoy, Nebibe Korkmaz, Cangül Akın, Hülya Dinçkol, Yaşar Şanlı, Nusret Açıkgöz hayatını yitirdi, 5 kişi de yaralandı.

Minibüsün şoförü Küllü’nün tutuklanmasının akabinde kazayla ilgili İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Ulaştırma Birimi’nden Prof. Dr. Zübeyde Öztürk, Öğretim Vazifelisi Dr. Adem Faik İyinam ve Öğretim Vazifelisi Dr. Nurbanu Çalışkan Özüer’den oluşan eksper heyetinin hazırladığı raporda sürücü Küllü ‘asli’, TCDD ve Karayolları Genel Müdürlüğü mahallî yönetimi ise ‘tali’ kusurlu bulundu.

25 YIL TALEP EDİLDİ

Kazayla ilgili Çorlu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, minibüs sürücüsü Bilal Küllü’nün kazada ölen 7 kişi için başka ayrı ‘olası kastla öldürme’ cürmünden 20’şer yıla kadar olmak üzere 140 yıl, yaralanan 5 kişi içinse farklı başka ‘basit tıbbi müdahale ile giderilemeyecek derecede taammüden birden fazla kişiyi yaralama’ hatasından 5’er yıla kadar olmak üzere 25 yıl mahpusu talep edildi.

Bilal Küllü’nün yargılanmasına Çorlu 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşmaya, kazada hayatını kaybedenlerin yakınları, yaralananlar ile avukatları katılırken, Küllü, duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve İmaj Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanarak savunmasını yaptı. Yaşanan olaydan büyük ıstırap duyduğunu söyleyen Küllü, “Kazadan evvel 5 aydır Velimeşe Mahallesi’ne personel götürmüyor ve almıyordum.

Kazanın olduğu gün 2 emekçi için oraya girecektim. En son buraya girdiğimde, Çerkezköy istikametine yanan yeşil ışık ile Velimeşe Mahallesi’ne dönmek için yanan yeşil ışık birebir anda yanıyordu. Yeniden o denli diye düşündüm, önümdeki araçtan ötürü tam olarak göremedim. Hemzemin geçide yanlışsız döndüm, rayların üzerine geldiğimde treni fark ettim. Ondan sonrasını hatırlamıyorum” diye konuştu. Duruşma, 24 Kasım 2022’ye ertelendi.

‘BU BİR CİNAYETTİR’

Basına kapalı yapılan duruşmanın akabinde kazada ölenlerin aileleri ve yaralıların avukatları ismine Güney Halis Şahin, açıklama yaptı. Şahin, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bugün burada tam bundan da yaklaşık bir sene evvel bir elim trafik kazasında, kaza değil cinayetle hayatını kaybedenlerin birinci duruşmasının birinci yargılamasını yaptık. Belgede kazada mümkün kastla hatta kastla yargılanan sürücünün birinci mahkemesine çıktık. Sürücü savunmasında natürel olayı güya bir trafik kazasıymış üzere göstermeye çalışsa da heyete anlatmaya çalıştığımız kaygımız bu bir kaza değildir, cinayettir, bir katliamdır.

Nitekim savcılık makamı da aslında o denli düşündü ki yargılamayı mümkün kastan açtı, sürücü şu an yani cinayetten yargılanıyor. Bunun yanında bu sürücünün dışında burada ihmali olan, sorumlu bulunan, kusuru bulunan kim varsa onunla ilgili de sürecin takibindeyiz. Buna dair bir soruşturma belgesi var ve evrak tefrik edildi.

Savcılık kademesinde gerek TCDD’nin ilgilileri, oradaki bariyer sistemini mevzuata uygun hale getirmeyenler, gerek kara yolları, gerek büyükşehir belediyesinin  ilgilileri, gerekse şirketin çalışanları sürücüsü çalıştıran kurum şirketin çalışanların, patronların tüm ikazlara uyarılara karşın ‘Bu sürücü bizi vefata götürecek. Bak daima ışık yanlışı yapıyor, hemzeminde geçiyor, öldürecek bizi’ denmesine karşın bunlara kulak tıkayan, bunları göz gerisi eden kim varsa bunların yargılanması için elimizden gelen çabayı yapacağız.”

Kazada kız kardeşi Nebibe Korkmaz’ı kaybeden Nefise Korkmaz Gedik, “Bir patron çalışanlarının üzerinden para kazanıyorsa o çalışanlarının can güvenliğini  korumak zorunda. Bu kaza değil, göze baka baka olan ihmalkarlıkların bütünü” diyerek gözyaşı döktü. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.