6 bin kişi katıldı… Saatlere nazaran değil acıkınca yemenin değeri ortaya çıktı

Bilim insanları, kilo verme sürecinde, size yemek yeme vaktinin geldiğini söyleyen bedeninizi dinlemenin aslında daha düzgün olduğunu söylüyor.

Birçok tanınan diyet, örneğin kalori sayarken yahut yalnızca günün belli saatlerinde yemek yerken, açlık hissini görmezden gelmek üzerine konseyidir.

Ancak New Jersey’deki Rutgers Üniversitesi’nin araştırmalarına nazaran, iştahımıza güvenmek ve acıktığımızda yemek yemek (sezgisel olarak yemek) ruhsal ve fizikî sıhhatimiz için daha güzeldir.

Daily Mail’de yer alan habere nazaran, çalışmada, sezgisel olarak yemek yiyenlerin, yiyecek alımını kısıtlayanlara nazaran daha az kilolu ve bedenleriyle daha keyifli hissetme olasılıkları daha yüksekti.

BENLİK HÜRMETLERİ DA YÜKSEKTİ

Araştırmacılar, bedenimizin sinyalleriyle ahenk içinde olmanın “en son moda diyet yahut beslenme planını” takip etmekten daha değerli olduğunu söyledi.

Çevrimiçi olarak yapılan ankette, sekiz ülkede 6.000’den fazla genç yetişkin, bir bireyin sağlıklı mı yoksa sıhhatsiz mı olduğunu ölçen benlik hürmeti ve beden kitle indeksi (BMI) hakkındaki soruları yanıtladı.

Araştırmacılar, sezgisel, duygusal ve ölçülü olmak üzere üç yeme tarzına baktılar. Sonuçlar, sezgisel beslenenlerin daha yüksek benlik hürmetine ve daha düşük tartıya sahip olduğunu ortaya çıkardı.

British Journal of Health Psychology’de yazan bilim insanları, yeme tarzlarının insanların kendileri hakkında nasıl hissettikleriyle irtibatlı olabileceğini söylediler. “Bazen kilo durumuyla bulunan alaka göz önüne alındığında, bu yeme biçimlerinin bireyin gerçek tüketimini etkileyebileceği sonucuna varabiliriz” diye eklediler.

 

 

 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.